Gyventojų pajamų mokesčio įstatymas – Gyventojų pajamų mokestis

gpm-gyventoju-pajamu-mokescio-istatymas

Šis puslapis skirtas temai „Gyventojų pajamų mokestis – GPM“. Čia rasite visas publikacijas, video seminarus, praktinius pavyzdžius gyventojų pajamų mokesčio tema.

Gyventojų pajamų mokesčio įstatymas – būtent jis reglamentuoja GPM apskaičiavimą, deklaravimą ir sumokėjimą. Šiame įstatyme nustatomos visos su GPM susijusios sąvokos, mokesčio mokėtojai, jų prievolės, GPM tarifai ir taisyklės, kaip šis mokestis turi būti apskaičiuojamas.

Šis įstatymas nustato gyventojų pajamų apmokestinimą gyventojų pajamų mokesčiu tvarką. Taigi, jeigu esate fizinis asmuo ir gaunate pajamų, ar jos apmokestinamos ir kaip jos apmokestinamos, sužinosite būtent iš šio įstatymo.

Gyventojų pajamų mokesčio įstatymas ir jo žinojimas taip pat aktualus ir įmonėms, kurios atlieka įvairius mokėjimus fiziniams asmenims, pvz. išmoka darbo užmokestį, moka už paslaugas ar prekes, turtą, dovanoja dovanas, kompensuoja išlaidas ir kt. GPM įstatymas reglamentuoja, kokiais atvejais ir kaip turi būti apmokestinamos tokios išmokos.

Ieškote buhalterio? Sužinokite daugiau čia buhalterinės apskaitos paslaugos

Gyventojų pajamų mokesčio įstatymas sudarytas iš 9 skyrių, kurių kiekvienas turi savo paskirtį, t.y:

  1. Pirmame skyriuje pateiktos bendros nuostatos, kurios nustato įstatymo paskirtį, sąvokas, GPM mokėtojus, tarifus, GPM objektą ir GPM mokestinį laikotarpį. Taip pat šiame skyriuje pateikiama Lietuvos nuolatinio gyventojo sąvoka, kuri yra svarbi, nustatant GPM mokėjimo prievoles.
  2. Antras skyrius skirtas pajamų pripažinimo taisyklėms.
  3. Trečias skyrius nustato taisykles tam tikriems pajamų apmokestinimo atvejams. Čia kalbama apie pajamas natūra, individualios veiklos pajamas, pajamas iš paskirstytojo pelno, pajamas, likviduojant įmones, ir kt. pajamas bei jų apmokestinimo taiskles.
  4. Ketvirtame skyriuje nustatoma apmokestinamųjų pajamų apskaičiavimo tvarka, pateikiamas neapmokestinamų pajamų sąrašas, kalbama apie tai, kokios išlaidos gali mažinti individualios veiklos pajamas, taip pat nustatomos tam tikros išlaidos, kuriomis gali būti mažinamos fizinių asmenų pajamos.
  5. Penktasis skyrius nustato pajamų skirstymo į klases, t.y. A ir B pajamų klases, taisykles. Šiame skyriuje taip reglamentuojama pajamų mokesčio deklaravimo tvarka, priklausomai nuo skirtingų situacijų.
  6. Likusieji skyriai kalba apie mokesčių mokėtojo ir mokesčių administratoriaus atsakomybes, galimybes užskaityti mokesčius, sumokėtus užsienio valstybėse.

Pilną galiojančią GPM įstatymo redakciją galite rasti čia: GPM – Gyventojų pajamų mokesčio įstatymas.

Toliau šioje svetainėje rasite daug informacijos ir video seminaru GPM tema.