Mokesčiai Lietuvoje – mokestiniai ginčai ir jūsų teisė gintis

Šioje publikacijoje sužinosite daugiau apie mokesčių inspektorių atliekamus patikrinimus, jų rūšis ir jūsų galimybes apsiginti, žinoma tuo atveju, jeigu esate teisūs ir mokesčius skaičiavote, deklaravote ir mokėjote teisingai.

Pastarųjų metų patikrinimo praktika vystosi tikrųjų patikrinimų mažėjimo kryptimi. Mokesčių administratorius paprastai atlieka prevencinius veiksmus, tikrina mokesčių mokėtojų pateiktą informaciją ir deklaracijas, atskirais atvejais susiekia su mokesčių mokėtojais ir paprašo papildomų duomenų. Mokesčių administratorius taip pat atlieka mokestinius tyrimus, kurių metu gali būti tiriama, ar teisingai skaičiuojami, deklaruojami bei mokami visi mokesčiai, arba pasirinktas mokestis.

Mokesčių mokėtojui svarbu žinoti, kad mokestinis tyrimas nėra patikrinimas. Tyrimo rezultate mokesčių administratorius gali pateikti nurodymą apskaičiuoti ir sumokėti papildomus mokesčius, tačiau mokesčių mokėtojas neprivalo aklai vykdyti šių nurodymų.


Apskaita jūsų verslui – nuo pirminių dokumentų iki atskaitomybės. Sužinokite daugiau…


Mokesčių mokėtojas tyrimui pasibaigus gali, bet neprivalo pateikti savo atsakymą/nuomonę į tyrimo pranešime pateiktus nurodymus. Taip pat neatlikus šių mokesčių administratoriaus nurodymų, mokesčių mokėtojui nėra taikomos sankcijos.

Praktikoje tikrai pasitaiko tokių atvejų, kuomet mokesčių administratorius atlikęs mokestinį tyrimą, pareikalauja mokesčių mokėtojo susimokėti papildomus mokesčius ir mokesčių mokėtojas tai padaro be jokio ginčo. Tačiau visuomet yra svarbu įvertinti, ar tikrai mokesčių administratoriaus reikalavimai yra pagrįsti ir ar neturite galimybės įrodyti savo teisumo.

Taip pat pasitaiko ir tokių atveju, kad mokestinio tyrimo metu pareikalavus susimokėti papildomus mokesčius, o mokesčių mokėtojui to nepadarius, mokestinis patikrinimas nėra pradedamas.

Mokestiniam tyrimui pasibaigus, mokesčių administratorius gali pradėti mokestinį patikrinimą, kurio metu būtent ir bus tiksliai apskaičiuoti mokesčiai. Mokesčių patikrinimo rezultatas – patikrinimo aktas, kurį mokesčių mokėtojas privalo vykdyti arba ginčyti.

Taigi ir po atlikto patikrinimo mokesčių mokėtojas turi pilną teisę gintis, tik būtina įvertinti, ar turima pakankamai argumentų, kurie padės apginti mokesčių apskaičiavimo ir sumokėjimo teisingumą.